Suhkru tarbimise tervisemõjud

Loomulikul kujul loodusest saadav suhkur (puuviljadest, peedist, meest ja mujalt) on tervisele kasulik ja annab meile vajalikku energiat, kuid jookidele ja toitudele lisatud suhkruga tasub olla tagasihoidlik. Hiljuti vähendas Maailma Tervise Organisatsioon tervisliku suhkru tarbimise soovitust 5%ni päevasest energiavajadusest (loe artiklit), sest lisatud suhkrul on meie tervisele üsna kahjulik mõju.

Suhkur teeb vanaks

Üleliigne suhkur pärsib ajutegevust, õppimisvõimet, mälu ja kiirendab organismi vananemisprotsessi. Lühiajaliselt põhjustab üleliigne suhkru hulk veres unisust ja loidust. Pidevalt üleliigne suhkru tarbimine võib kiirendada kortsude teket nahale, hallide toonide teket juustesse ja muid vananemise protsesse.

 Suhkur nõrgendab immuunsüsteemi

Näiteks 75 grammi suhkrut (mida võib leida 0,7 liitris magusas karastusjoogis) pärsib valgete vereliblede võimet üleliigseid baktereid hävitada ja seda kuni 5 tunni jooksul. Selle tulemusena on organism haavatavam nii külmetusele kui viirustele (allikas)

Suhkur soodustab ülesöömist

Üleliigne suhkur vähendab meile kasuliku hormooni, leptiini mõju, mis tekitab täiskõhutunnet. Selle tulemusel ei saa me aru, kui organismil on toitu piisavalt ja võime niimoodi kergesti üle süüa ja see omakorda põhjustab ülekaalulisust.

Suhkur kahjustab maksa

Üleliigne suhkur tekitab sarnaseid maksakahjustusi nagu alkoholi liigtarbijatel: kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase, infarktirisk, ägedad valud kõhupiirkonnas (pankreatiit).

Suhkur soodustab vähiteket

Üleliigne suhkur pärsib insuliinitaseme reguleerimist ja see loob soodsa pinnase vähirakkude arenemiseks.

Suhkur teeb paksuks

Organism talletab üleliigne energia rasvana

Peamine allikas